X
تبلیغات
شجره طیبه صالحین

طرح شجره طيبه صالحين

 

از دیدگاه قرآن و روایات

این مقاله جهت مسابقات قرآنی بسیج سیرجان توسط محمد شول نوشته و ارسال گردید

 

محمد شول ، عضو پایگاه شهید عباس پور دارستان سیرجان

 .......................................................................................................................................

وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ

و همانا ما پس از تورات در زبور نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به میراث می  برند.

 سوره مبارکه انبیاء آیه 105

  .......................................................................................................................................

 

 نه اکنون که سالهاست نوادگان قابیل نقاب  فریب بر چهره کشیده و آستین تبهکاری بالا زده اند تا  بر تارک دنیا یکه تازی کنند . پیداست که شیطان با مشایعت عساکرش قهقهه سر می دهند تا به جد و جهد بر انسان خفته ی امروز فرمانروایی کنند . این سیه بخت  رجیم گویی دوباره فرصت یافته تا با بوق کرنا و نجوای  وسوسه انگیزش نوع انسان را به مسیر انحراف بکشاند.

شیطان  و عوامل سیاه دل او چه از انسانها باشند و چه از جنیان ، هرگز بیکار ننشسته اند. آنها فرصت ها را نشانه رفته اند و بی سر پناهی و سردرگمی انسان امروز را بهترین فرصت  برای شیطنت خود یافته اند.

 

اکنون عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات است. عصری که روزانه میلیاردها ریز جریان الکتریکی در مسیر مدارها رفت و آمد می کنند  تا کارشان را که حمّالیِ اطلاعات است با سرعت هر چه تمامتر انجام دهند.

 

چه در کشورهای تکنولوژیک و چه در نقاط دیگر دنیا ، انسانهای حقیقت جو ،  اما راه گم کرده ی امروزی  به شدت در معرض بمباران پی در پی تبلیغاتی اند تا فرصت فکر کردن و  اندیشیدن  برای چیستیِ متعالی شان که همان عبادی الصالحون است از آنها سلب شود .

 

انسان  در زمان وفور امکانات رفاهی به سر می برد . اما پرده برداری از یافته های جدید فیزیکی- که خود به مدد صنعتی شدن  و تلاش برای رفاه بهتر و بیشتر بدست آورده است - نتوانسته کمک چندانی به معنویت و جایگاه شریف انسانی او بنماید و اینچنین است که انسان عصر تکنولوژی از درون خود احساس پژمردگی می کند . به موازات عصر استراحت  انسان و همزمان با  زایش علوم و فناوریهای شگرف که به  دنیای علم و دانش سرعتی روز افزون بخشیده ، می توانی انسان متمدن امروز راببینی که کمبود معنویت و عدم احساس شایستگی سالاری او را به مرداب رمالان و جادوگران کشانیده است ، به خیال آنکه شاید گمشده ی خود را در دهلیزهای گند و عفن خیالبافان سودجو بیابند.

 

بسیاری از مناسبات انسانی نادیده گرفته می شود  و اگر فریاد یاری طلبی انسانی مظلوم از آنسوی دنیا به گوش رسد کمتر کسی برای کمک به او کاری انجام میدهد.دوست داشتن همنوع و رسیدگی به خیل انسانهای نیازمند و کسانی که در تنگنای ستم قرار گرفته اند ، رو به فراموشی است. گرچه بنظر می رسد دوران جنگ گرم سپری شده است اما هنوز صدای مهیب بمب ها و ترورها و آدمکشی ها نمی گذراند دنیا یک روز بدون جنگ  را تجربه کند. قدرتهای شیطانی دنیا هر کجا فریاد عدالت خواهانه ای می شنوند یا بویی از صالحین و دینداران به مشامشان میرسد مانند گرگهای هار برای دریدن و نابود کردنش دندان تیز می کنند.

 

شیطان بزرگ اکنون در خانه ی کسانی مسکن دارد که اهرم علم بشر را تحت سیطره گرفته اند  و همان علم و دانشی که می بایست در خدمت بشر باشد بر علیه او و مطابق با اهداف پلید و دنیا طلبانه  شیاطین مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

 

بازار تبلیغات شیطان داغ است و زمان برای انسانهایی که در جستجوی ارزش و حقیقت ناب خود هستند به خفگی می گذرد.

 

اگر گروه قلیلی از صالحان نیز برجا مانده  زمانه ی سختی را سپری می کنند و تو گویی  همه چیز در تکاپوی یک دگرگونی بزرگ است و عصر جدیدی را به نام عصر ظهور بشارت می دهد.

 

چه زیبا فرمود که: از نشانه های عصر ظهور ، کم شدن صالحان است.

 

اَیْنَ خِیارُکم و صُلَحاؤُکم و أینَ اَحْرارُکم و سُمَحاؤکم! و اَیْنَ المُتَوَرّعون فى مَکاسِبهم و المُتَنَزّهوُنَ فى مَذاهِبِهم؟ اَلیسَ قَد ظَعَنُوا جمیعاً عن هذِه الدُّنیا الدّنیّة و العاجلَةِ المنغّصَة؟ و هل خُلِقْتُم الاّ فى حثالة لا تَلْتَقى بذَمهّم الشّفتان اِسْتِصْغاراً لِقَدرهم و ذِهاباً عَن ذِکْرِهم؟

 

کجایند نیکان و صالحان و آزادمردان و بخشندگان شما و کجایند مراعات کنندگان در کسب کارها و پاکان در کردارشان؟  آیا همگى کوچ نکردند، از این دنیاى پست و سراى درد و رنجى که عیش ها را مى شکند و آیا شما افراد پست و کم مقدار جانشین آن بزرگواران نشدید؟   - کلام گهربار مولای متقیان علی ع در نهج البلاغه

 

یکی از مسائل اتفاقات مهم جامعه بشری که ادیان مختلف بر آن اتفاق نظر دارند ، وجود مصلح جهاني است كه در آخرالزمان و به فرمان خداوند ظهور خواهد كرد .

 


پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند : اگر از روزگار ، بجز یک روز باقی نماند ، همانا خداوند مردی از خاندان من بر می انگیزد تا جهان را پر از عدل و داد کند ، چنانکه پر از ستم گردیده  است.

جهان از سویی دامنگیر مفسده های بزرگ اجتماعی ، سیاسی و نا امنی  است اما از سویی دیگر احساس نیاز به  يك حكومت واحد جهاني مبتنی بر عدالت ، او را ترغیب کرده که در سراشيبي عصر ظهور قرار بگیرد و اینگونه است که میتوان بذر" اميد به نزديك شدن زمان فرج"  را در دل ملت ها دید که به سرعت  در حال نشو و نماست.

 

اکنون زمانه زمینه سازی است  و تربیت افراد صالح برای حفظ دین و آماده نمودن زمینه قیام  جهانی حجت حق از ضروری ترین اعمال بشمار می رود .

 طرح موفق و رو به رشد حلقه هاي شجره طيبه صالحين  که در واقع  در بستر چنین نیازی شکل گرفته است ، با هدف تربيت صالحين براي فراهم کردن زمینه ظهور مصلح جهانی در حال اجراست و خود حالی از این موضوع است.

 

استناد به نقطه نظر  ریاست سازمان بسیج مستضعفین که چندي پيش عنوان كرد : مهم‌ترین مطالبه رهبر معظم انقلاب از بسیجیان، کادر سازی برای امام زمان (عج) است و حلقه‌های صالحین حلقه‌های یارگیری برای امام عصر (عج) است .

 

و نیز قسمتی از سخنان  حجه الاسلام پناهیان که خود  مسئولیت شجره طیبه صالحین دانشجویان سراسر کشور را به عهده دارد: مربیان و سرگروه های شجره طیبه صالحین، خود باید افراد خود ساخته ای باشند، تا بتوانند در حلقه های صالحین، سربازان خوبی برای حضرت ولی عصر(عج) بسازند.

 

لذا پیداست که زمينه سازي و یارگیری براي ظهور حضرت حجت (عج) در قالب حلقه های شجره طیبه صالحین در دستور كار نهادهاي فرهنگي  ولايت مدار قرار گرفته و اين التزام روز به روز نمود بيشتري مي يابد.

 

تربيت انسانهاي مومن ، بصير ، شجاع و داراي مواضع روشن سياسي از اهداف اصلی طرح شجره طيبه صالحين است. اميد می رود  اين جريان سازان فرهنگي  و هموار كنندگان مسير ظهور ، بتوانند با درايت تمام در كنار امام خود به اصلاح ساختارهاي فراموش شده انساني - مذهبی در دنيا بپردازندو اهداف شیطان سفتان را در نطفه خفه کنند و حکومت دنیا را که میراث بندگان صالح خداست به آنان برگردانند.

 

وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ

 

و همانا ما پس از تورات در زبور نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به میراث می  برند. سوره مبارکه انبیاء آیه 105

 

اما جایگاه صالحین در قرآن کریم بسیار والا و ارزنده است بطوری که حضرت حق بارها این جایگاه را یاد آوری فرموده اند:

 

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِي الصَّالِحِينَ

 

و آنان که ایمان آورده وعمل صالح انجام داده اند را البته درصف صالحین آوریم. سوره مبارکه عنکبوت آیه9

 

صالحین از نظر قرآن مجید کسانی هستند که ایمان و عملشان یکی شده و در جهت فرمانبرداری از خداوند عزوجل به کار گرفته شده است. با توجه به اینکه خداوند تنها چنین افرادی را صالح می داند لذا میتوان نتیجه گرفت که صالحین از دیدگاه وحی و ائمه اطهار کسانی خواهند بود که ایمان و عملشان را تحت ولایت ولی عالم بکار گیرند و تا برافرازی پرچم عدالت مهدوی در سراسر جهان تلاش کنند.

 

اما صالح شدن و در زمره صالحین بودن مستلزم یک تربیت دینی است و یک انسان صالح باید دارای خصوصیاتی باشد که او را از دیگران متمایز می سازد. یکی از خصوصیات مهم صالحین برپا داشتن نماز است که در کلام خداوند به آن اشاره مستقیم شده است:

 

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ...

 

همانا آنان که اهل ایمان هستند و عمل صالح انجام می دهند ونماز را اقامه می کنند وزکات می دهند – سوره مبارکه بقره آیه277

 

به همین دلیل است كه خداوند واهل بیت (س) تأكید دارندكه نمازتان رامُفت از دست ندهید. انسانهای صالح باید در پیاده شدن احکام خداوند در نظام عالم بایستی موثر باشند. محتوای آیه فوق به صراحتاً اعلام می دارد : صالحین كسانی هستند كه نمازشان اقامه می شود.

 

خداوند عز و جل ، در تشریح دیگر خصوصیات صالحین به میان می اید ، می فرماید:

وَالَّذِينَ يُمَسِّكُونَ بِالْكِتَابِ...

 

صالحین تمسک به کتاب دارند – سوره مبارکه اعراف آیه 170

 

گفته می شود منظور از کتاب ، اهل بیت ( س) هستند.

 

امام علی(ع) در حدیث نورانیت فرموده اند:

 

أنا الكتابٌ المُبین

 

منم كتاب روشنگر الهی

 

بنابر این تمسک  به ولایت ، از خصوصیات مهم یک فرد صالح است تا به حدی که اگر مومنین پای بند ولایت نباشد نمیتوانند در درجات ایمانشان صالح محسوب شوند. صالحین مومنینی هستند که صفات یک انسان شایسته را بصورت یکجا در خود جمع دارند زیرا درجه ی والای صالحین به مومنینی خاص اعطاء می شود:

 

درجه صالحین آنقدر ارزشمند است که حتی حضرت ابراهیم(ع)  که خود از پیامبران وحی الهی است به خداوند عرض میدارد:

 

رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ

 

خداوندا به من فرزندی عنایت کن که از صالحین باشد .  سوره مبارکه صافات آیه 100

 

لذا همانطور که بیان شد ، صالحین دارای خصوصیاتی هستند که مجموعه آن خصوصیات در شرع مقدس اسلام بطور کامل تشریح شده است که در این مقاله کوتاه مجال پرداختن به همه ی آنها نیست. تنها بصورت گذرا یاد آوری می شود که : لابلای آیات شریفه قرآن ، به خصوصیات دیگری از صالحان مانند خضوع و خشوع ، ایمان به روز قیامت ، امر به معروف و نهی از منکر واشاره شده است:

 

يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَأُولَٰئِكَ مِنَ الصَّالِحِينَ

 

به خدا و روز قیامت ایمان می  آورند و به کار شایسته و پسندیده فرمان می  دهند، و از کار ناپسند و زشت بازمی  دارند و در کارهای خیر می  شتابند؛ و اینان از شایستگانند. سوره مبارکه آل عمران آیه 114

 

همگی این خصوصیات در سیره عملی بزرگان دین ما ، ائمه اطهار (س) قابل مطالعه است و یک انسان صالح میتواند با نگاهی به شیوه زندگی و رفتار امامان راه سعادت را بیابد.

 

در مجموع از دیدگاه وحی ، صالحین ، عملشان را در راه  احیای سنت دین و پیروی  از امام و یاری او  برای اصلاح امور به کار می برند. چنین مسیر روشنی بیان کننده این مطلب مهم است که عمل صالحین  عملی است که در برپایی حکومت جهانی امام زمان (عج ) موثر واقع خواهد شد.

 

 

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ

 

خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، وعده داده است که حتماً آنان را در زمین جانشین [دیگران] کند، همان گونه که پیشینیان آنان را جانشین [دیگران] کرد.  – سوره مبارکه نور آیه 55

 

وعده ای که خداوند در این آیه ی شریفه داده است حکومت صالحان در زمین است.

 

همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم جایگاه صالحین در اسلام جایگاه بسیار ارزنده ای است بطوری که حتی روزانه در دومین سلام نمازمان به بندگان شایسته خدا سلام میدهیم:

 

السلام علينا و علي عباد الله الصالحين

 

این صالحین چه کسانی هستند و چرا باید به آنها سلام داد؟

 

دوباره استناد به قرآن کریم کنیم که انبیاء را نیز جزء صالحین میداند:

 

وَزَكَرِيَّا وَيَحْيَىٰ وَعِيسَىٰ وَإِلْيَاسَ كُلٌّ مِّنَ الصَّالِحِينَ

 

زكريا و يحيي و عيسي و الياس جزو صالحین هستند. – سوره مبارکه انعام آیه85

 

گروه دیگری از صالحین مورد خطابه ی قرآن هستند که در سطور نخست این مقاله به آن پرداخته ایم ( رجوع به سوره عنکبوت آیه9 ) که فرمود کسانی که ایمان بیاورند و کارهای شایسته کنند را در زمره ی صالحین وارد می کنیم که این گروه می توانند افراد معمولی اما صالح و با ایمان باشند.

 

اما گروه سوم  ، جنیان مومن هستند.- ابتدای مقاله یاد آور شدیم که  بعضی از جنیان میتوانند از عساکر شیطان باشند اما گروه دیگری از جنیان هستند که افرادی شایسته اند- طبق آیه شریفه که از زبان جنیان نقل میفرماید:

 

وَأَنَّا مِنَّا الصَّالِحُونَ وَمِنَّا دُونَ ذَٰلِكَ...

 

گروهی از ما  صالح اند و گروهی غیر صالح.. – سوره مبارکه جن  آیه11

 

لذا در یک جمع بندی ، سلام دادن به صالحین سلام دادن به تمامی بندگان شایسته خدا از انسان و جن  می باشد . و نمازگزار پس از سلام بر خود ، بر همه ی شایستگان دنیا سلام می دهد.

 

اتفاق مبارک و نوپایی که در کشور افتاد و  بحمدالله رو به گسترش است ، طرح شجره طیبه صالحین

در مساجد است . مساجدی که امام راحل ( ره ) همیشه از آنها بعنوان سنگر یاد یاد می کرد.

 

همانگونه که ریاست سازمان بسیج مستضعفان نیز اشاره کرده اند  : اکنون همه ی تمرکز بسیج روی

 طرح شجره طیبه صالحین است.

 

دیگرجنگ برای کشور گشایی و درنوردیدن مرزهای آبي و خاکی کشورها  سالهاست منسوخ شده و

اکنون دنیا با یک جنگ زیرکانه و بسیار فنی روبروست که به آن جنگ نرم می گویند.جنگ نرم یا به

قولی جنگ پروگرام ها ، جنگی است که در آن برنامه ریزی های دقیق برای زمین گیر کردن دشمن

از کلیدی ترین ابزار موفقیت محسوب می شود. یک جنگ نرم در حقیقت یک یارگیری به تمام معنا

برای یک جبهه است.

 

اکنون پر واضح است که سپاه شیطان در حال یارگیری و تقویت قواست . سوی دیگر این جبهه ،

لشکر مخلص امام زمان ع است که برای اصلاح علم خواهد افراشت. یارگیری برای سپاه مصلح

 جهانی نیز در آغاز شده است اما این یارگیری باید افرادی انتخاب شوند که از شایسته ترین ها ( =

صالحین ) باشند.

 

بسیج با رویکرد جدید فرهنگی خود ، در واقع در حال پایه ریزی زیر ساخت های قیام جهانی

حضرت مهدی عج و کادر سازی نیروی انسانی است.

 

انتظار می رود فرزندان خانه بسیج با درک حساسیت موضوع  و اهمیت ویژه طرح شجره طیبه

صالحین ، در اصلاح جهان جدید زیر بیرق مصلح جهانی حضرت مهدی موعود عج بیش از پیش پر

 تلاش و پویا ظاهر شوند. باشد که با تربیت نیروهای زبده ، کارآمد ، متخصص و متعهد ، مقاومت

 دشمن در هم شکسته شده و ظلم و ستم از کل جهان رخت بربندد و آنگونه که خداوند وعده فرموده اند

 حکومت از آنِ صالحین گردد.

 

 

ما معتقدیم عشق سر خواهد زد

بر پشت ستم کسی تبر خواهد زد

آخر شبِ سردِ ما سحر می گردد

مهدی به میانِ شیعه بر می گردد

 

 

 

السلام علينا و علي عباد الله الصالحين

نویسنده:محمد شول

عضوپایگاه مقاومت شهید عباس پور دارستان سیرجان

 -----

کلید واژه ها: طرح شجره طيبه صالحين+ طرح شجره طيبه صالحين از دیدگاه قرآن و روایات + طرح شجره طيبه صالحين در کلام خداوند + طرح شجره طيبه صالحين در کلام ائمه + طرح شجره طيبه صالحين چیست + خصوصیات صالحین چیست +صالح چیست + صالح کیست +اهداف طرح شجره طيبه صالحين چیست + صالحین در قرآن + صالحین در روایات + حلقه های شجره طيبه صالحين+ حلقه های شجره طيبه صالحين از دیدگاه قرآن و روایات + حلقه های شجره طيبه صالحين در کلام خداوند + حلقه های شجره طيبه صالحين در کلام ائمه + حلقه های شجره طيبه صالحين چیست + خصوصیات صالحین چیست +صالح چیست + صالح کیست +اهداف حلقه های شجره طيبه صالحين چیست + صالحین در قرآن + صالحین در روایات + دارستان سیرجان + مقاله شجره طيبه صالحين + مقاله ی شجره طيبه صالحين + تحقیق شجره طيبه صالحين + بررسی حلقه های شجره طيبه صالحين + بررسی طرح شجره طيبه صالحين+ آیا ظهور نزدیک است + نشانه های ظهور+عصر ظهور +tahghigh tarh shajareh tayebeh salehin+darestan sirjan +tarh shajareh tayebeh salehin+ halghehaye shajareh tayebeh salehin + best mortal – the best mortal + HUMAN + basij

 برچسب ها: کلید واژه ها  طرح شجره طيبه صالحين  طرح شجره طيبه صالحين از دیدگاه قرآن و روایات  طرح شجره طيبه صالحين در کلام خداوند  طرح شجره طيبه صالحين در کلام ائمه  طرح شجره طيبه صالحين چیست  خصوصیات صالحین 
   

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی

By Ashoora.ir & Blog Skin